Ako pestovať a starať sa o čučoriedky?🥰🫐😋
Podmienky pre pestovanie čučoriedok
1. Príprava vhodnej pôdy pred sadením čučoriedok
Prvou podmienkou úspešného pestovania čučoriedok je príprava špecifického a ideálneho substrátu pre ich výsadbu. Pre čučoriedky ako typické kyslomilné rastliny je vhodná piesočnatá pôda s veľkým obsahom humusu a pH 3,5 - 4,5. Takýto špeciálny substrát si zabezpečíte jednoduchým nákupom v záhradkárstve. Na vysádzanie čučoriedok sa nehodí ťažká ílovitá a mokrá zem.
Slnečné miesto a pravidelné mierne polievanie prispejú k prosperite a bohatej úrode čučoriedok.
Okolie čučoriedok prikryte nástielkou (5 až 10 cm) – borovicová kôra, ihličie, piliny, pokosená suchá tráva, ktoré okysľujú pôdu, podobne ako je to v ich obľúbenom prirodzenom lesnom prostredí. Nástielka dodáva pôde organický materiál a v zimných mesiacoch chráni jemné korene pred premrznutím. Každé 3 až 4 roky je potrebná jej výmena.
2. Slnečné miesto pre čučoriedky
Čučoriedky pre svoj prosperujúci rast vyžadujú slnečné miesto. Môžete ju umiestniť aj do polotieňa, ale v tom prípade nemusí až tak dobre rásť a plody môžu dlhšie dozrievať.
Čučoriedky budú výborne prosperovať i medzi ihličnatými stromami a kosodrevinou a tam, kde sa darí azalkám, rododendrónu, vresom alebo hortenziám.
Vysádzanie čučoriedok
Najvhodnejším obdobím na výsadbu čučoriedok je skorá jar, keď sa už neočakávajú tuhé mrazy alebo potom jeseň.
Čučoriedky môžeme pestovať voľne v záhrade, ale aj v črepníkoch na terasách a balkónoch, kde si však vyžadujú vyššiu starostlivosť.
Vysádzame sadenice zakúpené v dostupných záhradníctvam či obchodoch so sadenicami. Najlepšie sa však pre výsadbu hodia sadenice získané vegetatívnym spôsobom – teda zo zakorenených odrezkov.
Sadenice ukladáme do jamy širokej 1 m a hlbokej približne 40 až 50 cm kvôli plytkým koreňom čučoriedok. Ešte predtým do jamy nasypeme kremičitý piesok alebo štrk ako drenáž na odvádzanie prebytočnej vody.
Keď vysádzame viac kusov čučoriedok vedľa seba, vykopeme dlhý pás.
Sadenice alebo zakorenené odrezky nesadíme príliš hlboko, lebo korene čučoriedok si vyžadujú veľa vzduchu. Po zasadení sadeníc pôdu výdatne zalejeme.
Po vysadení necháme na kríku čučoriedky 1 až 3 najsilnejšie vzpriamene rastúce výhony. Tie mierne skrátime, aby sa ešte lepšie rozkonárili. Ostatné výhonky odrežeme až pri zemi, aby zbytočne neodčerpávali rastline živiny.
Aj keď je čučoriedka samoopelivá, pre vyššiu úrodu je dobré vysadiť v jej blízkosti aspoň dve odrody s rovnakým časom kvitnutia. Ak chcete zbierať čučoriedky dlhšie počas roku, vysaďte si 3 alebo 4 odrody, ktorých plody dozrievajú postupne.
Zalievanie čučoriedok
Čučoriedky si vyžadujú poriadnu zálievku hlavne v období kvitnutia a rastu plodov. Dbáme však na to, aby čučoriedky vo vode doslova nestáli. To by mohlo spôsobiť ich hnitie.
Pre polievanie čučoriedok je najlepšia mäkká voda s čo najmenším obsahom minerálnych solí, napr. zachytená dažďová voda.
Starostlivosť a hnojenie čučoriedok
Keďže čučoriedky majú plytký koreňový systém, neokopávame ich a burinu okolo nich odstraňujeme ručne. Rastu buriny v ich okolí zabránime aj nastieľaním ihličia.
Myslíme i na hnojenie čučoriedok a používame najmä organické hnojivá s obsahom dusíka. Čučoriedky hnojíme vo vode rozpustnými hnojivami na jar a na jeseň, pripadne môžeme hnojiť na list viackrát počas vegetácie.
Odporúčame Vám Orgamin hnojivo pre čučoriedky s rohovinou 1 kg z našej ponuky:
http://www.zahradia.sk/e-shop/item/hnojiva-a-vitalizatory/orgamin-hnojivo-pre-cucoriedky-s-rohovinou/
Pre dobré prospievanie potrebujú čučoriedky tzv. amónny dusík (prirodzene prekyslí pôdu). Ten sa nachádza v hnojivách, ako je síran amónny, dusičnan amónny, bavlnená múčka alebo močovina, prípadne v hnojivách na azalky a rododendróny.
Vyhýbajte sa však priemyselným hnojivám s obsahom vápnika. Čučoriedky ho priam neznášajú, keďže znižuje pH pôdy.
Zber plodov čučoriedok
Pestovanie čučoriedok vyžaduje do istej miery trpezlivosť záhradkára, keďže čučoriedkovému kru trvá 2 až 3 roky, kým začne bohato rodiť a aj 10 rokov, kým dorastie do finálnej výšky.
Ak chcete mať skutočne sladučké bobule čučoriedok, nechajte ich po dozretí ešte týždeň až dva na kríku a až potom ich oberte.
Prvé roky je dobré smerovať energiu rastliny do jej rastu, preto nedovoľte čučoriedkam v tomto období produkovať plody.
Šťavnaté bobule plné vitamínov sa zbierajú zvyčajne od polky júla až do konca augusta. Dobre urobíte, keď budete plody čučoriedok zbierať týždeň až dva po ich dozretí. Budú oveľa sladšie.
Starostlivosť o čučoriedky pred zimou
Jednotlivé druhy čučoriedok sú odolné voči zime a znesú teploty od -28 °C do -40 °C. Aj napriek tomu je dôležité chrániť pred zimou a mrazom ich koreňový systém. To zabezpečíte kvalitnou a dostatočnou nástielkou.
Ak pestujete čučoriedky v kvetináči na balkóne alebo na terase, nie je možné premiestniť ich na zimu do pivnice alebo chodby. Aby ste zabránili zamrznutiu jemných koreňov, obaľte ešte kvetináče na zimu teplým materiálom.
Strihanie a rez čučoriedok
Na podporu celkového stavu rastliny čučoriedky a bohatej úrody je dôležité pravidelné ročné strihanie kra čučoriedky.
Počas prvých 3 rokoch pestovania zastrihávame slabé výhonky, aby sa vytvoril silný základ kra. Počas prvých rokov robíme rez čučoriedok len v nutných prípadoch, ako je poškodenie konárikov.
Čučoriedky sa strihajú tesne pred začiatkom jari – koniec februára až začiatok marca. Dlhé výhonky s listovými púčikmi skrátime na priemer kra a odstrihneme aj všetky polámané, choré a mrazom poškodené výhonky. Dbáme však na to, aby sme ker neskrátili o viac ako tretinu.
Určite nestriháme tzv. plodonosné púčiky, aby sme sa nepripravili o celú úrodu.
Dôležité je, aby sme na každej rastline čučoriedky nechali rôzne druhy dreva - jednoročné (bude rodiť budúci rok), dvojročné a max. trojročné drevo (najhrubšie výhonky). Viacročné drevo a holé výhonky je potrebné odstrániť.
Odrody čučoriedok
Čučoriedka alebo tiež brusnica čučoriedková (latinsky Vaccinium myrtillus) má veľké množstvo odrôd, ktoré sa od seba líšia časom zberu, množstvom úrody, veľkosťou plodov či výškou rastlín.
Najrozšírenejšie je pestovanie čučoriedok v Severnej Amerike (tzv. čučoriedka kanadská) a tiež v oblastiach severnej Európy, pričom každým rokom pribudnú nové odrody.
Počas prechádzky v prírode u nás môžete natrafiť na lesné čučoriedky s maličkými plodmi a výraznou chuťou, ktoré sa však v podmienkach záhrad a balkónov pestujú veľmi zložito. Preto siahnite po niektorej odrode overenej i pre domáce pestovanie.
1. Skoré odrody čučoriedok – zber v júli
a) Bluetta – nízke kry 90 až 150 cm s vysokým potenciálom stredne veľkých plodov úrody – až 9 kg na jednom kríku vhodných pre priamu konzumáciu i spracovanie;
b) Duke – pomerne nová odroda z USA, vysoké kry až 180 cm s perfektnou chuťou stredne veľkých plodov vhodných na konzum i spracovanie;
c) Northland - nízke husté kry s výškou 120 cm s menšími tmavo sfarbenými plodmi aromatickej chuti a bohatou úrodou (do 9 kg z kra) a vysokou odolnosťou voči mrazu do −34 až −40 °C;
d) Patriot – kry vysoké 120 až 180 cm s veľkými plodmi, veľmi dobrej chuti a s odolnosťou voči hube Phytophtoria cinnamoni aj proti mrazom (−34 až −40 °C);
e) Sunrise – stredne veľké kry 130 až 160 cm so stredne veľkými bledomodrými plodmi a so silne aromatickou chuťou, ktoré zvyknú rýchlo opadávať. Vhodné do záhrad.
2. Stredne skoré odrody čučoriedok – koniec júla až polovica augusta
a) Bluecrop – základná odroda svetového sortimentu, vhodná hlavne pre plantáže. Silný ker výšky 160 až 200 cm s veľkými a kvalitnými plodmi. Z jedného kra je pravidelná úroda 4,5 až 9 kg vhodná na priame konzumovanie i spracovanie.
b) Herbert – stredne veľké kry 150 cm s riedkymi, ale veľkými strapcovitými plodmi vhodné hlavne pre priame a rýchle spracovanie;
c) Nelson – stredné veľké až vysoké kry 130 až 180 cm s veľkými plodmi na riedkych strapcoch, s rodivosťou asi 6 kg z jedného kra, ktoré sa hodia pre plantážne pestovanie a transport na diaľku.
3. Neskoré odrody čučoriedok – koniec augusta
a) Berkeley – riedke a vysoké kry do 200 cm s veľkými a riedkymi plodmi, bohatou úrodou, vhodné pre pestovanie v teplejších oblastiach;
b) Pink Lemonade – najatraktívnejšia odroda na trhu, kry vysoké 150 cm s voňavými ružovými kvetmi a výrazne ružovými plodmi s rovnakým uplatnením ako ostatné odrody čučoriedok;
c) Darrow – vysoké kry 150 až 210 cm s veľmi veľkými plodmi a vynikajúcou chuťou, vhodná do záhrad i veľkých výsadieb.
4. Čučoriedka nízka
Na trhu nájdete aj odrody tzv. čučoriedky nízkej, ktorá je výsledkom kríženia čučoriedky vysokej a čučoriedky úzkolistej. Rastliny tejto čučoriedky dorastajú do výšky 100 cm a môžu sa pestovať i v nádobách a kvetináčoch. Pomerne husté kry s plodmi (menšími až stredne veľkými) atraktívnej modrej farby sú viac tolerantné voči vyššiemu pH pôdy. K týmto odrodám patrí Putte, Emil, Northblue alebo Northcountry.
Ochorenia a škodcovia čučoriedok
Choroby čučoriedok pri nesprávnej starostlivosti
a) Hnednutie listov čučoriedok – ide o jav vyskytujúci sa v prípade nesprávneho pH pôdy (nedostatočne kyslé), hnojení hnojivami s obsahom vápnika a pri nedostatočnej zálievke. Riešením môže byť prihnojenie hnojivom s obsahom amónneho dusíka alebo priamo na listy hnojivom s vyšším obsahom železa bez obsahu vápnika.
Hnedé škvrny na listoch môžu byť spôsobené aj kombináciou slnka a dažďa.
b) žltnutie listov na čučoriedkach – ide o vplyv veľmi horúceho počasia na rastliny čučoriedok, ktoré odstránite zvýšenou zálievkou (2x denne).
Ochorenia čučoriedok
a) Bakteriálny šarlach čučoriedky (Pseudomonas syringae pv. Syringae): Ochorenie spôsobuje odumretie mladých rastlín (najčastejšie ročných výhonkov) a vyskytuje sa skoro na jar, po zmiznutí snehu. Prevenciou je pravidelné odstraňovanie poškodených a chorých vetvičiek i správne hnojenie (vyhnúť sa hnojeniu dusíka od začiatku júla).
b) Bakteriálna nádorovitosť (Agrobacterium tumefaciens): Ochorenie môžete pozorovať ako dočervena sfarbené vrcholové listy a napáda i korene kríkov čučoriedok. Toto ochorenie sa väčšinou rozšíri na rastlinu zo zeminy, preto je dôležité kupovať kvalitný substrát z overených zdrojov.
c) Antraknóza čučoriedok (Colletotrichum acutatum, Colletotrichum gloeosporoides): Ochorenie sa prejavuje plodmi čučoriedok oranžovej farby a ich nejedlej dužiny. Patogén zvykne prezimovať vo vetvách a v teplejšom počasí, pri polievaní celej rastliny alebo častejších dažďoch sa dostane i do kvetov. Ochorenie si môžete priniesť domov už spolu so sadenicami alebo s inými rastlinami. Pravidelný a správny rez čučoriedok a polievanie rastliny ku koreňom sú najlepšou prevenciou.
d) Alternáriová hniloba ovocia a škvrnitosť listov (Alternaria alternata, Alternaria tenuissima): Počas daždivého a chladného leta môžete spozorovať i toto ochorenie čučoriedok, ktoré napáda plody. Plody sa dajú ešte zachrániť včasným zberom a ich rýchlym schladením. Ako prevencia poslúži výsadba kríkov vo väčšej vzdialenosti od seba.
Škodcovia čučoriedok
Okrem ohlodávania koreňov čučoriedok hlodavcami a „zberu“ úrody vtákmi môže čučoriedkam škodiť aj:
Byľomor brusnicový (Dasineura oxycoccana Johnson)
Mora šedá (Orthosie opima)
Mora ovocná (Orthosie gothica Linnaeus)
Obaľovač hlohový (Archips crataegena)
5 tipov pre zvýšenie úrody čučoriedok
1. Pravidelné a dostatočné zavlažovanie a udržiavanie správnej pH kyslosti pôdy vrátane kvalitnej nástielky.
2. Vysádzanie viac kríkov čučoriedok vedľa seba pre bohatšiu úrodu.
3. Vysádzanie viac druhov odrôd čučoriedok pre dlhšiu úrodu, keď dozrieva jedna odroda po druhej.
4. Bohatú úrodu chránime pred nájazdmi vtákov starou záclonou alebo iným vzdušným materiálom či klietkami vytvorenými z pletiva.
5. Pred hlodavcami, ktoré môžu ohlodávať korene čučoriedok, ich chránime hustým pletivom zapusteným v zemi.
Žiadne komentáre
Zanechajte Vašu odpoveď.
Nákupný košík
Váš košík je prázdny.